جستجو

با انجام چند راهکار ساده، شما می توانید از کامپیوتر خود نگهداری کرده و باعث شوید که به طور روان و سریع کار کند. این مقاله به شما می آموزد که چگونه با استفاده از ابزارهای موجود در ویندوز XP و Vista به صورت موثر از کامپیوتر خود نگهداری کرده و از اطلاعات شخصی خود زمانی که به اینترنت متصل هستید محافظت کنید.

 

آزاد کردن فضای دیسک:

با خالی کردن فضای دیسک، شما می توانید سرعت و کارایی کامپیوتر خود را افزایش دهید. ابزار Disk Cleanup به شما کمک می کند تا فضای بلااستفاده بر روی دیسک سخت را آزاد کنید. این ابزار، فایل هایی را که می توانید با اطمینان پاک کنید تشخیص می دهد و شما را قادر می سازد تا به دلخواه، بعضی و یا همه فایل های مشخص شده را پاک نمایید. از Disk Cleanup استفاده کنید برای:

·         پاک کردن فایل های موقتی اینترنت

·         پاک کردن برنامه های دانلود شده (مانند Microsoft ActiveX controls و Java applets)

·         خالی کردن Recycle Bin

·         پاک کردن فایل های ویندوز

·         پاک کردن اجزای اختیاری ویندوز که از آن استفاده نمی کنید

·         پاک کردن برنامه های نصب شده ای که شما دیگر از آن ها استفاده نمی کنید

نکته: معمولا فایل های موقتی اینترنت بیشترین فضا را اشغال می کنند، چون مرورگر هر صفحه ای را که مشاهده می کنید ذخیره می کند تا دسترسی به آن در زمان بعدی سریع تر شود.


برای استفاده از Disk Cleanup:
  -1
بر روی Start کلیک کنید. به ترتیب All Programs، Accessories و System Tools را انتخاب کرده و سپس بر روی Disk Cleanup کلیک نمایید. اگر چندین درایو موجود باشد شما بایستی مشخص کنید که کدام یک را می خواهید تمیز کنید.

 


 -2 در پنجره Disk Cleanup for، نوع فایل هایی که می خواهید پاک شود را انتخاب کنید.


 

 

 -3علامت تیک فایل هایی که نمی خواهید پاک شود را برداشته و سپس بر روی OK کلیک کنید.

 -4زمانی که پیغامی مبنی بر تایید پاک کردن فایل های مشخص شده ظاهر گردید، Yes را کلیک کنید.

پس از چند دقیقه عملیات تمام شده و پنجره Disk Cleanup بسته می شود، این عمل باعث می گردد که کامپیوتر تمیز تر شده و بهتر کار کند.

 افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات:

پراکندگی دیسک، سرعت و کارایی کلی سیستم شما را کاهش می دهد. وقتی که فایل ها تکه تکه شده باشند، کامپیوتر باید برای به هم پیوستن تکه های فایلی که باز شده است، دیسک را جستجو کند. زمان پاسخ گویی می تواند به مقدار قابل توجهی طولانی تر گردد.

Disk Defragmenter، یک ابزار ویندوز است که فایل ها و فولدرهای تکه تکه شده بر روی دیسک سخت را یکپارچه می کند. بنابراین هر کدام فضای پیوسته ای را روی دیسک اشغال می کند. وقتی که فایل های شما به طور مرتب پشت سر هم ذخیره شوند (بدون پراکندگی)، خواندن و نوشتن بر روی دیسک سریع تر می گردد.


چه زمانی Disk Defragmenter را اجرا کنیم؟

علاوه بر اجرا کردن Disk Defragmenter در فواصل زمانی منظم (ماهی یک بار، بهترین حالت است)، زمان های دیگری نیز باید آن را اجرا کنید، مانند وقتی که:

·         شما تعداد زیادی فایل به کامپیوتر اضافه می کنید.

·         مجموع فضای خالی دیسک شما 15 درصد کل فضای دیسک و یا کمتر می باشد.

·         شما برنامه های جدید و یا نسخه جدیدی از ویندوز را نصب کرده اید.

برای استفاده از Disk Defragmenter:
  -1
بر روی Start کلیک کنید. به ترتیب All Programs، Accessories و System Tools را انتخاب کرده و سپس بر روی Disk Defragmenter کلیک نمایید.

 

 

 -2در پنجره Disk Defragmenter بر روی دیسکی که می خواهید یکپارچه سازی کنید، کلیک کرده و سپس دکمه Analyze را کلیک کنید. بعد از آن که دیسک آنالیز شد، پنجره ای ظاهر می شود که مشخص می کند آیا دیسک مورد نظر نیاز به یکپارچه سازی دارد یا نه.

نکته: شما باید قبل از عملیات یکپارچه سازی، دیسک مربوطه را برای تخمین مدت زمان انجام عملیات آنالیز کنید.

 -3برای یکپارچه سازی دیسک انتخاب شده بر روی دکمه Defragment کلیک نمایید.

توجه: در ویندوز ویستا هیچ واسط گرافیکی برای نشان دادن پیشرفت عملیات وجود ندارد. با این حال درایو شما یکپارچه سازی خواهد شد.

پس از این که یکپارچه سازی کامل شد، Disk Defragmenter نتایج را نشان می دهد.

 -4برای نمایش جزئیات اطلاعات دیسک یا پارتیشن یکپارچه سازی شده، بر روی دکمه View Report کلیک کنید.

 5برای بستن ابزار Disk Defragmenter دکمه Close بر روی نوار عنوان بالای پنجره را کلیک کنید.

 تشخیص و ترمیم خطاهای دیسک:

علاوه بر اجرای Disk Cleanup و Disk Defragmenter برای بهینه سازی عملکرد کامپیوتر، شما می توانید درستی فایل های ذخیره شده بر روی دیسک سخت خود را با اجرای ابزار Error Checking چک کنید.

با استفاده از دیسک سخت، ممکن است سکتورهایی خراب شود. سکتورهای خراب، کارایی و سرعت دیسک را کاهش می دهد و گاهی نوشتن اطلاعات (مانند ذخیره کردن فایل ها) را با مشکل مواجه کرده و یا حتی غیر ممکن می کند. ابزار Error Checking، دیسک سخت را برای پیدا کردن سکتورهای خراب و خطاهای سیستم فایل، جستجو می کند.

اگر هر روز از کامپیوتر خود استفاده می کنید، باید هفته ای یک بار برای جلوگیری از فقدان اطلاعات، این ابزار را اجرا کنید.


برای اجرای ابزار Error Checking:
-1
تمام فایل های باز را ببندید.

-2بر روی Start و سپس My Computer کلیک کنید.

-3در این پنجره بر روی دیسکی که می خواهید برای سکتورهای خراب جستجو شود، راست کلیک کرده و بر روی Properties کلیک کنید.

-4در پنجره Properties بر روی گزینه Tools کلیک کنید.

-5بر روی دکمه Check Now کلیک کنید.

-6در پنجره Check Disk مورد Scan for and attempt recovery of bad sectors را انتخاب کنید.

 

 

-7 اگر سکتورهای خرابی پیدا شد، انتخاب کنید که تعمیر شوند.

نکته: تنها زمانی گزینه Automatically fix file system errors را انتخاب کنید که فکر می کنید دیسک شما شامل سکتورهای خراب است.

 

محافظت از کامپیوتر خود در مقابل Spyware:

Spyware، اطلاعات شخصی را بدون اجازه و بدون این که شما متوجه شوید جمع آوری می کند. از وب سایت هایی که مشاهده می کنید گرفته تا شناسه ها و کلمه های عبور. Spyware می تواند شما و اطلاعات محرمانه تان را در معرض خطر قرار دهد. علاوه بر نگرانی از فاش شدن اطلاعات شخصی، Spyware می تواند مانع از عملکرد درست و سریع کامپیوتر شما شود. برای مبارزه با Spyware می توانید از Microsoft Windows Defender استفاده کنید (که در ویندوز Vista موجود است و برای ویندوز SP2 XP اصل می توانید رایگان دانلود کنید). همچنین می توانید از دیگر نرم افزارهای رایگان anti-spyware موجود استفاده نمایید.

 همه چیز را درباره ReadyBoost بیاموزید:

اگر از ویندوز ویستا استفاده می کنید، می توانید از ReadyBoost برای افزایش سرعت کامپیوتر خود بهره گیرید. مفهوم جدیدی در اضافه کردن حافظه به یک سیستم که به شما این امکان را می دهد از یک حافظه فلش مانند یک USB flash drive و یا یک memory card برای بهبود سرعت و کارایی کامپیوتر (بدون نیاز به ارتقا حافظه اصلی) استفاده کنید.

 

                 شرکت آریاآنلاین،نماینده شرکت پیشگامان دارای مجوز دارای مجوز FCP به شماره ۱۷-۹۴-۱۰۰ در تاریخ ۹۴/۸/۱۰ از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی


         © 2008 ، تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت آریاآنلاین میباشد

    
طراحی سایت توسط وبکده